Автор на статията: д-р Никола Цветков
Инконтиненцията на урина се определя като неволево изпускане на урина, което може да се обективизира и което представлява социален и хигиенен проблем. Това явление не се ограничава по пол и възраст – може да засегне всеки. Инконтиненцията на урината има отпечатък върху почти всеки аспект от ежедневието на болния: ограничение от сексуална активност и пътувания – дори на къси разстояния, избягване на някои любими храни, обличане с тъмни дрехи, за да намалят шанса от това изпускането да бъде видимо, избягване на контакта с нови хора и спад в продуктивността в следствие на честото ходене до тоалетна и липсата на качествен сън заради редовното подмокряне. Някои статистики сочат, че влиянието на уринарната инконтиненция върху качеството на живот е по-високо дори от някои често срещани състояния свързани с възрастта, като артрит и диабет.
Независимо от това много голяма част от засегнатите не търсят медицинска помощ. Това най-често се дължи на липсата на усещане, че състоянието може да се лекува или при хора, които вече са преминали курс медикаментозно лечение по повода, обаче без видим ефект. В тези случаи не трябва да се губи надежда и съответно да се подходи адекватно, като се обърнем към уролог с опит в тази насока, тъй като в наши дни има значително развитие в консервативното и оперативното лечение на това състояние.
Инконтиненцията на урина се разделя главно на 5 вида:
✔ Инконтиненция при напрежение (Стрес-инконтиненция) – неволево изпускане при физическо напрежение, кихане/кашлица, смях и други действия повишаващи вътрекоремното налягане.
✔ Императивна инконтиненция – неволево изпускане на урина вследствие на внезапен силен позив за уриниране.
✔ Инконтиненция от пренапълване на пикочния мехур (ischuria paradoxa) - получава се при свръх разтягане на мехурната стена от задържана там урина поради различни причини (уголемена простата при възрастни мъже, операции в областта на на таза с нарушаване инервацията на пикочния мехур при жени). ✔ Рефлексна инконтиненция – при травма на гръбначния мозък и съответно на центровете отговорни за адекватния контрол върху уринирането.
✔ Продължителна инконтиненция – постоянното изтичане на урина, най-често от нетипично място, дължащо се на фистули (комуникация между пикочните пътища със съседен орган)
Въпреки, че в повечето случаи на уринарна инконтиненция има лечение, голяма част от засегнатите трябва да се справят с неприятните последици от състоянието.
Предпазното бельо, пелени за възрастни, еднократни чаршафи са добро решение, за да се осигури комфорт и уют на страдащите от вид уринарна инконтиненция.
Създадени са множество организации с фокус проблеми със задържането на урина и увреждане на тазовата мускулатура, като една от най-популярните е Международното общество за континенция (International continence society – ICS).
Последната в колаборация с други организации са създали портал за спомагане на хората с неволево изпускане на урина и техните болногледачи с това да вземат правилни и информирани решения спрямо избора си на продукт за инконтиненция: https://www.continenceproductadvisor.org/